instalacja elementów systemu
  1. rury ssące

    1. prowadzenie rur ssących

      Instalacją ssącą układa się z odcinków rur prostych , kolanek , odgałęzień i.t.p. (pełny asortyment elementów podany jest w cenniku ).Rury najlepiej jest prowadzić w pustych miejscach ścian , sufitów, podłóg . Przy kładzeniu instalacji na różnych poziomach należy dążyć do tego aby korzystać z jednego "pionu" zmniejsza to opory przepływu zasysanego powietrza. Rury poziome powinny mieć lekki spadek (min. l"/o ) w kierunku przepływu powietrza do agregatu ( w przypadku instalacji przewidzianej do odkurzania "mokrego" -jest to wymaganie obowiązującej. Elementy instalacji ssącej wykonane q z PCV powleczonego wewnątrz specjalną warstwą silikonów. Daje to większą gładkość powierzchni - utrudnia osadzanie się zanieczyszczeń wewnątrz rur, przez co zapobiega zatykaniu się rurociągu. Dlatego tez niedopuszczalne jest stosowanie elementów instalacji innych niż firmy HUSKY. Średnica wewnętrzna rury wynosi 2" (ok. 51 mm ) , zewnętrzna 56 mm. Do ułożenia przeciętnej instalacji ( do300 m2 sprzątanej powierzchni ) wystarcza na ogol zestaw elementów wchodzących w skład pakietu instalacyjnego VC-1Bas , zawierającego:

      VC-81 gniazdo ssące plastikowe - 1 szt.
      VC-86 płytka montażowa gniazda - 1 szt.
      VC-82 gniazdo garażowe - 1 szt.
      VC-90 rura PCV , ~ 51 mm , dl. 2000mm - 5 szt.
      VC-I00 trójnik typu r - 1 szt.
      VC-200 kolanko 90° krótkie - 1 szt.
      VC-225 kolanko 90° długie - 4 szt.
      VC-250 kolanko 45° - 2 szt.
      VC-600 mufa PCV - 5 szt.
      VC-800 kabel sterujący 16 m - 1 szt.
      VC-900 klej do PCV - 1 szt.
      VC-510 uchwyt montażowy - 4 szt.
      VC-2208 gniazdo wylotowe - 1szt.
      VC-2000 tłumik hałasu - 1szt.
      Instrukcja montażu  


      Elementy instalacji mogą być dostarczane również wg indywidualnej specyfikacji zamawiającego.

       

    2. układanie i montaż rur ssących

      Mimo pozornej prostoty, montaż instalacji należy wykonać PO ZAPOZNANIU SIĘ Z NINIEJSZĄ INSTRUKCJĄ. Można w ten sposób uniknąć wielu godzin zbędnej pracy nad modernizacja nieprawidłowo wykonanej - nie działającej instalacji.

       

    3. zasady ogólne, minimalizacja oporów powietrza


      Przy projektowaniu i wykonywaniu instalacji ssącej należy stosować następujące zasady:

      1. bezpośrednio do gniazda ssącego powinno być podłączone kolanko krótkie 90° (VC-200) i w innym miejscu instalacji takie kolanko nie może występować. Gwarantuje to , ze duże zanieczyszczenia ( kawałki szkła, ołówków, zabawek i.t.p. ) zostaną zatrzymane przy kolanie skąd je łatwo usunąć, natomiast jeżeli przedostanie się przez kolanko do wnętrza rurociągu to w nim nie utkwią - wylądują w pojemniku agregatu.
      2. wykorzystując do montażu odgałęzienie 45° (VC-300) należy zwrócić uwagę na zainstalowanie go strzałką zgodnie z kierunkiem spływu powietrza ku agregatowi.
      3. przy montażu instalacji do odkurzania mokrego należy:

        • rury poziome prowadzić z lekkim spadkiem w kierunku spływu powietrza do agregatu
        • tam gdzie może nastąpić cofniecie się resztek wody z instalacji poprzez gniazdo ssące należy za gniazdami zainstalować syfon dolny zmontowany z kolan długich 90° ( VC-225 ) rysunek
        • rury poziome i pionowe powinny być połączone przez syfon górny, zmontowany również z kolanek długich ( VC-225 ) rysunek należy zminimalizować opory przepływu powietrza. W tym celu należy :
        • prowadzić instalację możliwie jak najkrótszą
        • unikać gwałtownych zmian kierunku rurociągu. Można wykorzystać w pewnym zakresie naturalną elastyczność rur z PCV ( przy długich odcinkach ) . W miejsce stosowania kolana 90° ( VC-225 ) lepiej zastosować dwa kolana 45° ( VC-250 ) i.t.p.
        • wykonany rurociąg powinien mieć gładką powierzchnie wewnętrzną - rury powinny być dokładnie ucięte w płaszczyźnie prostopadłej do osi , powierzchnie ciecia dokładnie oczyszczone. Elementy łączone powinny być dopchnięte do oporu. Stosować w rurociągu wyłącznie elementy firmy HUSKY.

         

    4. łączenie elementów rurowych


      Elementy rurociągu łączy się ze sobą na stałe przy pomocy kleju VC-900. Przed sklejeniem konieczne jest złożenie całej instalacji lub jej dużego odcinka i dopasowanie poszczególnych części. Rury VC-90 przycina się w razie potrzeby przy pomocy piłki do drewna, metalu lub specjalnym przecinakiem do rur PCV . Powierzchnie cięte powinny być oczyszczone i wygładzone. Elementy łączone należy oczyścić suchą szmatką, Łączenie elementów rurociągu następuje od gniazd ssących (płytek montażowych VC-86). Warstwę kleju nanosi się zawsze na element "męski" wykonywanego połączenia ( zapobiega to przedostawaniu się kleju do wnętrza rurociągu ) na którym mógłby osadzać się kurz i zatykać rurociąg ) Koniec rury należy posmarować cienką warstwą kleju na szerokość tamponika umieszczonego w nakrętce pojemnika z klejem. Część łączoną (kolanko , mufę odgałęzienie i.t.p.) nałożyć na posmarowany koniec rury, dopchnąć do oporu i przekręcić lekko w obie strony celem równomiernego rozprowadzenia kleju. Po ok. 3 sek. połączenie jest zestalone i można przyklejać następny odcinek. Nie wolno używać żadnych smarów w celu ułatwienia wchodzenia łączonych detali. Tłumik hałasu VC-2000 można umieścić w każdym miejscu części wylotowej instalacji między agregatem a wylotem VC-2208 umieszczonym na ścianie zewnętrznej

       

       

    5. mocowanie rur

      W razie potrzeby rury mocuje się przy pomocy uchwytów VC-510 lub innych uchwytów stosowanych przy układaniu instalacji grzewczych czy sanitarnych z rur o średnicy zewnętrznej (t) 56 mm.



  2. gniazda ssące

    1. rozmieszczenie gniazd ssących

      Tu ważne są dwie zależne od siebie sprawy: Zasięg i Wygoda.



       

      • Zasięg. Standardowy wąż ssący ma długość 9m.Z końcówkami i rurą teleskopową możliwy zasięg to 10m.Zasadą jest instalowanie możliwie najmniejszej ilości gniazd ssących. Praktyka wykazuje , że z punktu widzenia użytkownika najlepsza jest jak najrzadsza zmiana gniazda ssącego. Zasięg wyznacza się przy pomocy sznurka o długości 9m sprawdzając dostęp do całej przestrzeni od planowanego miejsca na gniazdo. Sam sprawdź jak działa ta niezawodna metoda. A jeśli budynku jeszcze nie ma? Teoretycznie najłatwiej jest wyznaczyć położenie gniazda ssącego posługując się planem budynku w następujący sposób. Należy rozewrzeć nóżki (;-)) cyrkla, na odległość odpowiadającą 8,5m w rzeczywistości (np.: przy skali 1:100 - rozstawienie wyniesie 8,5cm).Tak rozwartym cyrklem zakreśla się na planie ćwierć koła wbijając jedną nóżkę w każdym narożniku planu. W środku powstanie na ogół obszar wspólny dla wszystkich ćwierćkoli - w tym obszarze powinno być umieszczone gniazdo ssące. Jeżeli nie ma obszaru wspólnego - należy plan podzielić na kilka części i postępować jak wyżej.



       

      • Wygoda System centralnego odkurzania jest urządzeniem ułatwiającym pielęgnacje mieszkania i dlatego będącym codziennie w użyciu. Przy planowaniu i montażu ważnym jest aby gniazda ssące były rozmieszczone w sposób ergonomiczny - w miejscu łatwo dostępnym i nie zasłoniętym meblami np..: szafą wnękową. Takie miejsca znajdują się np.: poniżej wyłączników oświetlenia. Wysokość umieszczenia gniazd ssących może być różna - tuż nad podłogą lub nieco poniżej wyłączników oświetlenia. Zaleca się umieszczenie gniazd ssących na wysokości od 0,5m do 1m od podłogi. Jest to zgodne z zaleceniami współczesnej estetyki i wygodne w użytkowaniu. System centralnego odkurzania HUSKY doskonale nadaje się do czyszczenia wnętrza samochodu. Dlatego powinno być przewidziane zainstalowanie gniazda ssącego w garażu. W miejscach gdzie często na podłodze pojawiają się śmieci (np.: w korytarzu przy drzwiach wejściowych lub w kuchni przy blacie roboczym, zlewozmywaku) można zamontować gniazdo "automatycznej szufelki". Każda gospodyni na samą myśl o tym "gadgecie" będzie szczęśliwa, a tuż po pierwszym użyciu.... sam zobaczysz ;-).To naprawdę pożyteczne urządzenie. Dobra rada: miejsca i wysokość umieszczenia gniazd ssących należy uzgadniać z użytkownikami a nie z "inwestorami" ;-) !

           

       

    2. montaż gniazd ssących

       



      Montaż gniazd na ścianach budowlanych lekkich.
      W ścianie lekkiej ( sklejka , deski , płyty kartonowo-gipsowe ) należy wyciąć otwór 6 x 11' cm. Z tylnej strony wyciętego otworu należy zainstalować płytkę montażową VC-86 z umocowanym na niej kolankiem VC-200 i rurą ssącą. Gniazdo ssące montuje się ( przykręca wkrętami ) od strony przedniej ścianki tak, ze ścianka jest między gniazdem i płytką montażową. Przed przykręceniem gniazda należy podłączyć widełki przewodu sterującego do zacisków gniazda.


       

       


      Montaż gniazd w ścianach betonowych
      Przy montażu w ścianach betonowych należy umiejscowić płytkę montażową VC-86 , wraz z umieszczonym na niej kolankiem i rurą ssącą , we właściwej pozycji przed zalaniem betonem. Przednia powierzchnia płytki montażowej powinna być równa z powierzchnią ściany. Przewód sterujący powinien być wypuszczony na ok. 10 cm. Należy przewidzieć otwór w betonie na schowanie przewodu sterującego po podłączeniu go do zacisków gniazda ssącego. Podłączenie przewodu sterującego i przykręcenie gniazda ssącego nastąpi po wykończeniu powierzchni ściany. Wlot instalacji ssącej ( płytki montażowej VC-86 ) powinien być zabezpieczony przed dostaniem się betonu do wnętrza.

      Montaż gniazd w ścianach z cegły i pustaków
      W ścianach z cegły' lub pustaków można wykuć kanały do prowadzenia rurociągu . Płytki montażowe i rury wraz z przewodem sterującym unieruchamia się przy pomocy zaprawy murarskiej . Po stwardnieniu zaprawy należy podłączyć przewód sterujący i przykręcić gniazdo ssące.



  3. gniazdo wydechu

    1. rozmieszczenie gniazda wydechu

      Długość instalacji wydmuchu nie powinna przekraczać 3m. Zawartość wydmuchiwanego powietrza może zawierać bakterie, różne zapachy. Nie bez znaczenia jest hałas wydobywający się podczas użytkowania systemu. Pamiętajmy o komforcie przebywania za zewnątrz domu (naszym i sąsiadów).

    2. montaż gniazda wydmuchu
      • rysunek
      • zdjęcie


  4. jednostka centralna

     

    1. wybór miejsca i typu zainstalowania agregatu

      Jednostka centralna może być zainstalowana w dowolnym pomieszczeniu na ścianie. Jednak istotne jest by: dostęp do pojemników na śmieci był łatwy; hałas podczas pracy nie dokuczał domownikom nie powinien być słyszany; nie wydłużać niepotrzebnie instalacji rur ssących; w pobliżu agregatu było gniazdo elektryczne; zapewnić domownikom ? nie powinien być


    2. dane techniczne jednostek centralnych HUSKY

       

      MODEL QBas Qextra QExtra Cyklon QProV QProT
      Silnik(W) 1300 1690 1690 1900 1900
      Napięcie (wolt) 230 230 230 230 230
      Ochrona przed nadmiernym przegrzaniem  tak tak tak tak tak
      Podciśnienie (kPa) 27 35 35 45 45
      Strumień powietrza (litry/sek) 52 46 46 61 61
      Zbiornik kurzu (litr) 23 23 23 34 40
      System do zasysania na mokro nie nie nie  tak nie
      Gwarancja (silnik) 5 lat 5 lat 5 lat 5 lat* 5 lat*
      Gwarancja na pozostałe części 2 lata 2 lata 2 lata 2 lata 2 lata
      Układ filtrów worek jednorazowy worek jednorazowy filtr cyklonowy filtr cyklonowy worek jednorazowy
      Wysokość (mm) 685 745 990 762 850
      Średnica (mm) 330 310 310 406 376
      Ciężar (kg) 8 8 9 16 16
      Wentylator ssący w jednostce Centralnej (W) 396 474 474 690 690
      Natężenie dźwięku (dbA) 74 67 67 76 71


      W tabeli przedstawiono dane techniczne agregatów HUSKY pozwalające na dokonanie optymalnego wyboru typu agregatu do zamierzonej instalacji .

       

    3. montaż agregatu


       

      Mocowanie agregatów
      Agregaty mocuje się na ścianie wybranego pomieszczenia za pośrednictwem specjalnych wieszaków dostarczanych wraz z agregatami. , lub za uchwyt stanowiący integralną część agregatu. W części końcowej poniższej instrukcji podano szkice gabarytowe poszczególnych agregatów, ułatwiające wykonanie mocowania agregatu oraz zaplanowanie i wykonanie doprowadzenia instalacji ssącej.

      Podłączenie jednostki centralnej do systemu rurowego
      Podłączenie agregatu z systemem rur ssących i wylotowych należy wykonać przy pomocy muf gumowych VC-500 . Umożliwia to w razie potrzeby łatwy demontaż  bez naruszania rurociągu i zapobiega przenoszeniu się drgań agregatu na instalacje.



  5. instalacje elektryczne


    UWAGA!

    Wszystkie elementy elektryczne HUSKY są bezpieczne ! Aby tak było dołożyliśmy wszelkich starań co potwierdzają znaki bezpieczeństwa "B" wydane przez Polskie Centrum Badań i Certyfikacji w Warszawie.

    Prosimy nie obawiać się o bezpieczeństwo !

     

     


Podłączenie obwodu sterującego do gniazd ssących.


Obwód sterujący łączy się z zaciskami gniazda ssącego przy pomocy końcówek połączeniowych, dostarczanych wraz z gniazdem ssącym. W tym celu należy ( patrz rys .):

  1. rozciąć odcinek kabla sterującego , wypuszczony na zewnątrz z płytki montażowej VC-86,
  2. rozdzielić żyły kabla i ściągnąć izolację na długości ok. 1 cm,
  3. skręcić ze sobą parami odizolowane odcinki kabla,
  4. wsunąć skręcone końcówki kabla w konektory rurkowe dostarczonej końcówki połączeniowej i zacisnąć kleszczami do łączówek fastonowych , rysunki
  5. poluzować wkręty gniazda ssącego ,wsunąć pod nie widełki przewodu przyłączeniowego mocno dokręcić. Uwaga . Nie należy całkowicie wykręcać wkrętów . Grozi to wyskoczeniem sprężynki dociskającej styk kontaktowy. rysunek

Schować podłączone przewody w otworze płytki montażowej i przykręcić gniazdo ssące do płytki montażowej.


Podłączenie instalacji elektrycznej sterującej do jednostki centralnej.



Po umocowaniu odkurzacza na ścianie i podłączeniu go z instalacją ssąca, należy podłączyć do agregatu instalację sterującą załączaniem agregatu . W tym celu należy rozdzielić żyły kabla pozostawionego od strony agregatu i ściągnąć z nich izolację na długości ok. 1 cm . Na odizolowane żyły nałożyć łączówki fastonowe ( dostarczane wraz z agregatem ) i zacisnąć przy pomocy specjalnych kleszczy . Łączówki wetknąć: na styki gniazda niskonapięciowego.


Gniazdo zasilające - sieciowe.


Jednostkę centralną można podłączyć tylko do prawidłowo wykonanej instalacji elektrycznej z gniazdkiem wtykowym dwubiegunowym, z bolcem ochronnym .Odkurzacz  jest przystosowany do napięcia 230 V i częstotliwości 50 Hz . Obciążalność instalacji powinna być większa od 15A . Długość sznura sieciowego agregatu wynosi 1,60 m -więc gniazdo zasilające powinno być umieszczone w odległości ok. 1 m od wieszaka agregatu . Umożliwi to swobodne odłączenie agregatu do sieci zasilającej.


Kontrola stanu zużycia szczotek węglowych silnika i wymiana szczotek.



Silniki jednostek centralnych HUSKY instalowane są w komorze silnikowej. Komora posiada cztery podłużne otwory wentylacyjne i zamknięta jest pokrywą w kolorze czarnym, której brzegowa część widoczna jest na zewnątrz obudowy urządzenia. Samosmarujące łożyska silnika nie wymagają dodatkowej obsługi. Co 300 godzin pracy (jest to 24 miesiące przeciętnego użytkowania) należy sprawdzać stan i długość szczotek węglowych silnika. Nowe szczotki mają długość ok. 28 mm, osadzone są w miedzianych prowadnicach i obudowane brązowym uchwytem z tworzywa. Dodatkowy komplet takich szczotek (dwie sztuki) standardowo dostarczany jest wraz z nową jednostką centralną HUSKY. Szczotki silnika zamontowane są pod czarną, plastikową osłoną komutatora i wentylatora chłodzącego silnik. Szczotki należy wymienić na nowe jeżeli ich długość zmniejszy się poniżej 10 mm.

 

UWAGA! Przed przystąpieniem do poniższych czynności należy odłączyć jednostkę od sieci elektrycznej!

 

W celu kontroli i wymiany szczotek należy:

 

·         otworzyć komorę silnika jednostki centralnej odkręcając pokrywę komory silnika.

·         zdjąć osłonę komutatora i wentylatora najlepiej chwytając ją oburącz - od góry kciuki zaprzeć o część przy wentylatorze, od dołu palcami wskazującymi podważyć krawędzie osłaniające szczotki, lekko je rozchylić tym samym uwalniając wewnętrzne zaczepy i podnieść całość odsłaniając szczotki .

·         odkręcić dwa wkręty mocujące obejmę szczotki, wyjąć szczotkę wraz z obudową (konstrukcja nierozbieralna) i sprawdzić długość wkładu. Wkład powinien wysunąć się automatycznie na skutek działania sprężyny dociskowej.

·         w przypadku konieczności wymiany szczotki należy odłączyć zużytą szczotkę wysuwając styk doprowadzający napięcie i analogicznie podłączyć nową, kompletną szczotkę.

 

UWAGA! Wkład węglowy - właściwa szczotka - powinien wystawać z miedzianej prowadnicy wypchnięty przez sprężynę dociskową. Nowa szczotka wymaga odblokowania wkładu węglowego od strony styku poprzez lekkie wypchnięcie np.: rozchylonym spinaczem. W innym wypadku mimo wymiany szczotek silnik nie będzie pracował.

 

·         włożyć szczotkę w obudowę silnika, przykręcić obejmę. Analogicznie kontrolować lub wymieniać drugą szczotkę.

·         sprawdzić ułożenie przewodów doprowadzających napięcie do szczotek – przewody nie mogą blokować swobodnej pracy wirnika, w razie potrzeby poprawić.

·         nałożyć i docisnąć plastikową osłonę komutatora i wentylatora tak by zaskoczyły wewnętrzne zaczepy osłony a wentylator nie zawadzał o jej krawędź.

·         przykręcić pokrywę komory silnika.

 

UWAGA! Wymienione czynności, na życzenie użytkownika, mogą być wykonane przez instalatorów systemu HUSKY  w ramach odpłatnego przeglądu technicznego.

 

Importer: HUSKY POLSKA  RAM MARCIN GÓRNIK
Nasz adres: ul. Czachowskiego 4, 26-600 Radom, tel.: 0 48/ 36-33-194. fax 0 48/362-90-45
e-mail: ram@ram.pl